Charakterystyka mebli kuchennych modułowych
Kuchnia jest niewątpliwie sercem każdego domu, dlatego powinna być funkcjonalna, komfortowa, a także estetyczna. Na wszystkie wyżej wymienione cechy bezpośrednio wpływają meble kuchenne, które należy odpowiednio dopasować do przestrzeni, a także do naszych potrzeb. Aby stworzyć idealną kuchnię, w której gotowanie będzie czystą przyjemnością, nie trzeba inwestować w drogie meble na wymiar – zdecydowanie tańszą i jednocześnie równie funkcjonalną alternatywą są meble modułowe.
Meble modułowe – co się kryje za tym pojęciem?
Meble modułowe to po prostu pojedyncze szafki różnego rodzaju, zbudowane z wcześniej przygotowanych korpusów, frontów, uchwytów czy blatów. Kuchenne meble modułowe w odróżnieniu od gotowych zestawów można łączyć ze sobą w dowolne konfiguracje, tak aby mogły, jak najlepiej dopasować się do warunków wnętrza – nawet do takiego o nietypowym rozkładzie i niewielkim metrażu. Dodatkowo zaplanowane ułożenie mebli nie musi być ostateczne – można w każdej chwili zmienić ich ustawienie, rozbudować o kolejne moduły lub wymienić wyeksploatowane części bez konieczności zakupu nowych mebli. Co więcej, kolekcje modułowe tworzone są w standardowych wymiarach, które są zgodne z rozmiarami sprzętu AGD do zabudowy, dzięki temu nie ma problemu z dopasowaniem niezbędnych urządzeń do mebli kuchennych.
Kupując meble kuchenne modułowe, możemy dostosować je nie tylko do możliwości danego pomieszczenia, ale także do naszego gustu i stylu wnętrza. Każdy model można spersonalizować, wybierając poszczególne komponenty spośród szerokiej gammy dostępnych wariantów kolorystycznych, ale także rodzajów tworzyw. Dzięki temu mamy pełną dowolność w tworzeniu kuchni dopasowanej do wielu stylów wnętrzarskich i jednocześnie o indywidualnym charakterze, odzwierciedlającym naszą osobowość.
Jakie są zalety i wady kuchni modułowej?
Kuchnie modułowe cieszą się stale rosnącą popularnością – nic dziwnego, ponieważ mają wiele zalet i stosunkowo niewiele wad.
Zalety mebli kuchennych modułowych to przede wszystkim:
– Niska cena – koszt mebli modułowych może być niższy od tych wykonanych na wymiar nawet o kilka tysięcy. Dodatkowo mamy realny wpływ na kwotę, jaką musimy zapłacić oraz wcześniej znamy jej dokładną wartość.
– Szybka realizacja i łatwy montaż – zazwyczaj czas oczekiwania na dostawę waha od paru do kilkunastu dni. Z racji modułowej budowy montaż jest intuicyjny i bezproblemowy.
– Mnogość rozwiązań – można zaprojektować kuchnię o dowolnym kształcie i rozkładzie, np. w formie liter U czy L.
– Uniwersalność – wymiary poszczególnych elementów mogą dopasować się do praktycznie każdego sprzętu AGD oraz metrażu pomieszczenia.
– Wysoka jakość – elementy modułów tworzone są z wytrzymałych materiałów (np. płyty laminowanej), które są odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz na uszkodzenia mechaniczne.
Natomiast do wad możemy zaliczyć:
– Ograniczenie pod względem dostępnych materiałów lub wzorów – meble wykonywane są z pospolitych materiałów. Jeśli chcemy mieć w swojej kuchni meble wykonane z unikatowego tworzywa o bardzo oryginalnym designie, to lepszym wyborem będą meble kuchenne na wymiar.
– Standardowe rozmiary – dopasowanie mebli modułowych może być utrudnione w przypadku bardzo nietypowych pomieszczeń z licznymi wnękami, skosami lub łukami.
Jak widać po powyższym zestawieniu, kuchenne meble modułowe są rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym, ergonomicznym i oszczędnym, zatem warto zastanowić się nad ich zakupem.